KONST / Oljemålningar / Oljemålning 3478018
*
nr 347 8018
Oljemålning
kyrkby, 29x40, (sk), [20458]
Utrop:
1.200 kr
Såld:
1.800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 14 februari 2005
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
13/2 13:09:22
1
1.400 kr
14/2 14:58:48
2
1.300 kr
14/2 14:59:28
2
1.500 kr
14/2 15:29:54
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
Oscar Dahl (1902-1966)
Målare som främst var anlitad som mönstertecknare och dekoratör vid Lidköpings porslinsfabrik samt vid Rörstrand 1943-1966.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kyrkby olja oljemålning oljemålningar
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 20:44
-
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 18:53
-
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 19:55
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 19:11
-
3217 Oljemålning
Anders Liljedahl, komposition. Signerad, oramad. O..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 19:05
-
3099 Oljemålning
Andrzej Szlagier (1913), Polen, "Warsaw by night"...//
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 18:30
*
Oljemålning
nr 347 8018
Oljemålning
kyrkby, 29x40, (sk), [20458]
Utrop: | 1.200 kr |
---|---|
Såld: | 1.800 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 14 februari 2005 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
13/2 13:09:22 | 1 | 1.400 kr |
14/2 14:58:48 | 2 | 1.300 kr |
14/2 14:59:28 | 2 | 1.500 kr |
14/2 15:29:54 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
Oscar Dahl (1902-1966)
Målare som främst var anlitad som mönstertecknare och dekoratör vid Lidköpings porslinsfabrik samt vid Rörstrand 1943-1966.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
Oscar Dahl (1902-1966)
Målare som främst var anlitad som mönstertecknare och dekoratör vid Lidköpings porslinsfabrik samt vid Rörstrand 1943-1966.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kyrkby olja oljemålning oljemålningar
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 20:44 -
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 18:53 -
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 19:55
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 19:11 -
3217 Oljemålning
Anders Liljedahl, komposition. Signerad, oramad. O..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 19:05 -
3099 Oljemålning
Andrzej Szlagier (1913), Polen, "Warsaw by night"...//
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 18:30